PIŁKA NOŻNA – DLACZEGO WARTO UPRAWIAĆ TEN SPORT?

Noszenie zakupów, bieg na autobus, lekcje wychowania fizycznego w szkole. Chcąc nie chcąc, sport otacza nas ze wszystkich stron. Aktywność fizyczna, nawet ta na pierwszy rzut oka mało wnosząca, jest nieodłącznym elementem naszego życia. Nieustannie pozostajemy w ruchu i nie możemy tego zmienić. Czy jest to wystarczająco? Wiele osób uważa, że nie. 

Na co dzień spędzamy mnóstwo czasu w pracy, przed telewizorem czy komputerem i nad książkami. W pozycji siedzącej spędzamy przeważnie większą część dnia. Coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie do swojego życia większej dawki ruchu. Zapisujemy się na różne zajęcia dodatkowe, spośród których popularność zyskuje piłka nożna. Jak pływa ona na nasze zdrowie i dlaczego warto uprawiać ten sport?

Wpływ na zdrowie fizyczne 

Nie musimy chyba nikomu przypominać jak ważny wpływ ma ruch na nasze zdrowie fizyczne. Szczególnie w okresie dojrzewania, kiedy to nasz organizm się najintensywniej rozwija, musimy mu dostarczyć odpowiednią ilość ruchu. Coraz więcej młodych osób podejmuje się wyzwania, jakim jest gra w piłkę nożną. Co nam to daje? 

Piłka nożna przede wszystkim wpływa na nasze stawy i kości – umacnia je i sprawia, że są bardziej odporne na urazy zewnętrzne. Uprawianie tego sportu ma swój wpływ zarówno na układ ruchu, jak i na cały organizm. Gra w piłkę nożna to świetny trening płuc – ćwicząc regularnie zwiększamy ich objętość, co korzystnie wpływa na naszą kondycję. Co więcej, tego typu aktywność fizyczna korzystnie wpływa na cały układ krążenia poprzez zwiększenie przepływu krwi do naczyń wieńcowych. Można więc powiedzieć, że korzyści wynikające z uprawiania sportu są prawdziwym dobrodziejstwem dla każdego organizmu!

Samopoczucie 

Gra w piłkę nożną to nie tylko korzyści zdrowotne. Zostało potwierdzone, że uprawianie spotu korzystnie wpływa na nasze samopoczucie: poprawia humor, przywołuje poczucie dumy i satysfakcji. Po wysiłku fizycznym jesteśmy przeważnie weselsi i bardziej przyjaźni. Uprawianie piłki nożnej jest również świetną okazją do wyładowania negatywnych uczuć z naszego organizmu. Dla pasjonatów tego spotu jest to niekiedy jedyna opcja pozbycia się nadmiaru emocji. Opisują oni, że działa to lepiej, niż wielu z nas się wydaje! Pozostawanie w ruchu równie dobrze działa na naszą odporność. 

Relacje międzyludzkie 

Co więcej, uprawianie sportu, jakim jest piłka nożna kształtuje nasz charakter. Uczy wytrwałości w dążeniu do celu i odpowiedzialności za swoje czyny. To jednak nie wszystko. Warto wspomnieć o aspektach społecznych, które przecież odgrywają ogromną rolę. Piłka nożna jest grą zespołową, a co za tym idzie – mamy możliwość do budowania nowych więzi i relacji. Specjaliści jednoznacznie są zdania, że drużyna piłkarska jest dla graczy niemal jak rodzina. Walczą razem, wspólnie wygrywają i przegrywają, a co za tym idzie – więzi zawarte na boisku są wyjątkowo trwałe i głębokie.

Krótkie podsumowanie

Jak widzimy – plusów grania w piłkę nożną nie można umieścić w jednym artykule. O zaletach uprawiania tego sportu można pisać i pisać, jednak nie o to tutaj chodzi. Chcielibyśmy Was gorąco zachęcić do zaangażowana się w aktywność fizyczną. Każda tego typu zmiana będzie znaczyła dla naszego organizmu naprawdę dużo! Bądźmy dla naszego ciała w porządku, a ono z pewnością odwdzięczy się nam tym samym! 

Dodaj komentarz