Czym się kierować przy wyborze obuwia piłkarskiego?

Piłka nożna to bardzo popularny sport uprawiany przez wielu zawodowców oraz amatorów. Do efektywnej i wygodnej oraz bezpiecznej gry potrzebne są odpowiednie stroje, ochraniacze oraz obuwie przystosowane do użytkowania na trawie. Wbrew pozorom wybór odpowiednich korków do gry nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nie wystarczy tylko znać rozmiar swojej stopy. Istnieje kilka istotnych czynników, na które należy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego wyposażenia.

Oczywiście przy wyborze korków do gry warto zwrócić uwagę na design, kolor czy też swoją ulubioną markę, jednak w pierwszej kolejności należy zawężyć grono odpowiedniego obuwia korzystając ze wspomnianych niżej kryteriów. Nie ma bowiem sensu kupować obuwia, które tylko ładnie wygląda, ale nie pozwala na komfortowy i bezpieczny trening lub grę. To właśnie dlatego poniższe czynniki są bardzo ważne przy wyborze obuwia piłkarskiego.

Rodzaj nawierzchni

Pierwszą istotną kwestią jest rodzaj nawierzchni, na której dana osoba zamierza grać i trenować. Jeśli najczęściej gra będzie organizowana na boisku pokrytym naturalną trawą o przeciętnej twardości, wówczas należy poszukiwać butów, które są oznaczone jako LANKI FG albo LANKI FG/AG. W przypadku miękkiej, grząskiej i mokrej trawy naturalnej, rozsądnym wyborem są WKRĘTY/MIXY SG albo WKRĘTY/MIXY SG-PRO.

Jeśli chodzi o grę na orlikach oraz boiskach pokrytych sztuczną murawą to w sklepach należy poszukać obuwia wyposażonego w mniejsze korki rozmieszczone w małej odległości od siebie nawzajem. Dobrym wyborem są buty z oznaczeniem FXG przystosowane do gry na murawie naturalnej oraz sztucznej. Korki TF/TT posiadają podeszwę z koreczkami gumowymi, która świetnie radzi sobie na orlikach, nawet na zamarzniętej powierzchni. Buty AG posiadają krótkie korki dopasowane pod sztuczne boiska trawiaste.

Jeśli chodzi o halówkę, czyli futsal to najlepszym wyborem są buty z materiału niebrudzącego, które są przystosowane do użytkowania na nawierzchniach gumowych, kauczukowych czy też na parkietach. Szczególnie polecane są płaskie halówki o oznaczeniach IC, IN, CT.

Stopień zaawansowania piłkarskiego

Przy wyborze butów piłkarskich należy mierzyć swoje siły na zamiary. Często pojawia się pokusa kupna droższych butów, takich jakie są używane przez światowe gwiazdy piłki nożnej. Czasami nie ma sensu kupować drogich butów, jeśli nie planuje się w pełni wykorzystywać ich potencjału. Dlatego właśnie obuwie dzieli się na poniższe kategorie pod kątem poziomu umiejętności piłkarza:

  • obuwie amatorskie – posiadają specjalne technologie łagodzące przeciążenia, na które są narażone osoby traktujące piłkę nożną jako rekreację,
  • obuwie półamatorskie – idealne dla osób, które grają amatorsko, ale dość często. Produkty takie zapewniają komfort na wysokim poziomie,
  • buty półprofesjonalne – posiadają liczne technologie charakterystyczne dla profesjonalnych butów, jednak ich cena nie jest wygórowana,
  • buty profesjonalne – posiadają wiele nowoczesnych rozwiązań i są takie same jak buty używane przez zawodowych piłkarzy.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

Przy wyborze obuwia piłkarskiego istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na materiał, z którego buty zostały wykonane. W sklepach dostępne są produkty z materiałów syntetycznych oraz ze skóry naturalnej. Wybór materiału zależy od indywidualnych preferencji i wymagań. Jeśli ktoś nie ma czasu i cierpliwości do pielęgnacji to najlepszą opcją są materiały syntetyczne, które wymagją mniej mycia i pielęgnacji.

Oczywiście ostatnim, ale również bardzo ważnym czynnikiem jest rozmiar obuwia. Na szczęście w Internecie można znaleźć tabele rozmiarów, dzięki którym możliwe jest ich dopasowanie do stóp o zróżnicowanej wielkości.

Dodaj komentarz