Piłka nożna oraz inne dyscypliny sportu wymagają od zawodników odpowiedniej koordynacji ruchowej. Pojęcie to jest stosowane przez wiele osób, jednak nie wszyscy wiedzą o co dokładnie chodzi. Warto więc uzyskać więcej informacji na temat koordynacji ruchów oraz jej wpływu na zwiększanie umiejętności piłkarskich.
Czym jest koordynacja ruchowa?
Koordynacja ruchowa to bardzo ważny, ale jednocześnie dość często ignorowany element. Wiele osób błędnie uważa, że koordynacja ruchowa jest wrodzona i nie da się jej poprawić. Jest to bardzo istotny element wpływający na ogólną sprawność człowieka. Koordynacja określa więc między innymi zręczność, zwinność, równowagę, a do tego jest bardzo istotna pod kątem zmniejszania ryzyka pojawienia się kontuzji. Dodatkowo usprawnia ona czas reakcji co jest niezwykle kluczowe w czasie gry w piłkę pod presją czasu. Płynna praca różnych mięśni i układów pozwala na sprawne wykonywanie różnych ruchów i ich sekwencji. W kontekście koordynacji ruchowej bardzo ważną rolę odgrywa układ nerwowy. Przy pomocy zmysłów odbiera on zewnętrzne sygnały, które następnie są przetwarzane w mózgu i przekazywane do układu ruchu. Koordynacja dotyczy zarówno znanych, jak i zupełnie nowych ruchów.
Czy koordynację ruchową da się poprawić?
Eskperci uważają, że koordynację ruchową można najlepiej rozwijać u dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Oczywiście mogą występować pewne odchylenia od tej normy, ponieważ rozwój jest przede wszystkim kwestią indywidualną. W związku z powyższym istotne jest, aby dzieci w wieku szkolnym brały aktywny udział w lekcjach wychowania fizycznego. Podczas wykonywania różnych ćwiczeń oraz w czasie gier i zabaw dzieci mogą kształtować istotne procesy koordynacyjne. Zaniedbanie takiej pracy nad ruchami, może powodować w przyszłości problemy z koordynacją oraz ogólną aktywnością fizyczną. Warto jednak dodać, że również osoby dorosłe mogą pracować nad koordynacją ruchów, jednak zwykle rezultaty będą osiągać wolniej w porównaniu z dziećmi. Istotne jest dobranie odpowiedniego zestawu ćwiczeń, które będą poprawiać koordynację, zwinność, zręczność, rytm, równowagę, itp.
Jakie ćwiczenia wpływają korzystnie na koordynację ruchową?
W celu poprawienia koordynacji ruchowej, należy włączyć odpowiednie ćwiczenia do treningu, ale już samo uprawianie jakiegokolwiek sportu i aktywność fizyczna to bardzo ważne czynniki wpływające korzystnie na koordynację. Jeśli jednak ktoś chciałby się skupić typowo na koordynacji to dobrym wyborem będą poniższe ćwiczenia:
- drabinka koordynacyjna – charakterystyczna dla treningów piłkarskich, umożliwia wykonywanie skipów oraz ćwiczenie biegu naprzemiennego, bocznego, itp.
- bosu – specjalne urządzenie przeznaczone do treningów z zakresu koordynacji ruchowej,
- pływanie – dzięki różnym stylom można kształtować swoją koordynację,
- ćwiczenia na skakance – umożliwia rozwijanie koordynacji oraz sprawności motorycznych organizmu,
- sporty walki – mają również pozytywny wpływ na koordynację,
- jaskółka – bardzo ważne ćwiczenie wpływające korzystnie na umiejętność utrzymywania równowagi,
- równoważnia – podstawowe ćwiczenie poprawiające koordynację u dorosłych i dzieci.
Warto również wykonywać przewroty w przód i tył, biegać ze zmianą kierunku i szybkości czy też wykonywać ćwiczenia burpee. Należy dodać, że dobrze kształtowana koordynacja ruchowa rozwija również pamięć ruchową, dzięki której po pewnym czasie piłkarz będzie wykonywać wiele różnych ruchów w sposób szybki, sprawny, prawidłowy i automatyczny. Taka zdolność odgrywa bardzo istotną rolę w przypadku nie tylko piłki nożnej, ale również wielu innych dyscyplin sportu.