Aby drużyna piłkarska mogła osiągać sukcesy i założone cele, potrzebuje wielu różnych rzeczy. Istotny jest odpowiedni trening zawodników i ich zgranie, ale nie należy zapominać o integracji, która zapewnia wiele istotnych korzyści. Zostały one przedstawione poniżej. Warto się nimi zainteresować po to, aby zadbać o jak najlepsze warunki dla swojego zespołu.
Czym jest integracja?
Integracja to bardzo ważny proces, w wyniku którego grupa różnych osób jest w stanie stworzyć jedną całość, jaką jest drużyna piłkarska. Aspekt integracji odgrywa bardzo ważną rolę zarówno w przypadku zespołów amatorskich, jak również zawodowych.
Warto pamiętać, że typowa drużyna piłkarska składa się z kilkunastu, a czasami kilkudziesięciu osób o zróżnicowanych charakterach, różnych sposobach wyrażania własnych emocji, itp. Osoby takie mają różne plany, zróżnicowaną sytuację życiową, itp. Dzięki odpowiedniej integracji, nawet bardzo różniący się od siebie ludzie są w stanie stworzyć zgrany kolektyw, którego celem jest jak najlepsza gra i zwycięstwo.
Dlaczego należy dbać o integrację zespołu piłkarskiego?
Integracja jest bardzo istotna, a jej stopień widać bardzo dobrze podczas gry na boisku. Jeśli integracja przebiegła prawidłowo to zawodnicy przebywający na boisku dobrze się rozumieją oraz wzajemnie się wspierają. Jeśli nie ma tak zwanego „ducha drużyny” spowodowanego brakiem integracji, wówczas możemy zauważyć sytuacje, w których każdy gra samolubnie, a po bramce cieszy się tylko jej strzelec. W takich warunkach trudno jest o wsparcie kolegów z zespołu zarówno po udanych, jak i nieudanych zagraniach. Aby zespół był odpowiednio zintegrowany i dobrze zgrany na boisku, należy poza nim organizować piłkarzom czas tak, aby spędzali ze sobą jak najwięcej czasu przy dobrej zabawie.
Włączanie do składu juniorów, nowych piłkarzy oraz „docieranie się”
Bardzo ważną cechą odróżniającą od siebie piłkarzy jest ich wiek. W związku z tym na kontakty pomiędzy zawodnikami bardzo duży wpływ może mieć różnica wieku. To właśnie dlatego istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na integrację juniorów, którzy trafiają do pierwszego zespołu. Podobnie wygląda sytuacja z przyjmowaniem do składu nowych zawodników, którzy zmieniają swoje otoczenie. Oczywiście każda drużyna potrzebuje odpowiedniej ilości czasu na „dotarcie się”. Efekty pozytywnych relacji i właściwej współpracy będą widoczne, jednak trzeba na nie poczekać. Dbając o integrację nie trzeba bać się o dobre przyjęcie młodych lub nowych graczy. Nic więc dziwnego, że powstało wiele ciekawych form mających na celu zintegrowanie drużyn.
Przykładowe sposoby integracji drużyn piłkarskich
Istnieje wiele różnych opcji, które pomagają w zintegrowaniu się zespołu piłkarskiego, a ich wybór zależy wyłącznie od inwencji i wyobraźni trenera oraz osób zarządzających klubem. Bardzo często w drużynach niższych lig po meczu organizowany jest grill, w czasie którego można dobrze zjeść, wypić, a także porozmawiać na różne tematy i pożartować. Warto organizować takie wydarzenia zarówno po wygranych, jak i po przegranych meczach. Pozwoli to nie tylko na zintegrowanie drużyny, ale również na zrelaksowanie się po stresujących spotkaniach.
Drugą ciekawą opcją jest organizacja imprezy z okazji zakończenia sezonu, niezależnie od uzyskanego rezultatu. Podobnie jak w przypadku grilla, można dobrze się bawić, pożartować i poznać się lepiej z kolegami z drużyny. Oprócz tego jest to świetna okazja do podsumowania sezonu, wyróżnienia zawodników czy też przyznania różnych nagród.
Istnieje też wiele innych pomysłów integracyjnych. Mogą to być wspólne wyjazdy na mecze reprezentacji albo ekstraklasy, aktywne uczestnictwo zespołów w różnych inicjatywach społecznych czy też wspólna praca na rzecz drużyny. Rozwiązań jest bardzo wiele i dotyczą one zarówno piłki zawodowej, jak i amatorskiej.